Почетна Интервју

Интервју

Професор Зајковски: СПЦ дели лекции по канони, а сослужува со непризнати цркви

Уредник
0
0
700
Профeсорот  д-р Драган Зајковски, медиевист(проучувач на средниот век) и црковен историчар од Институт за национална историја во Скопје, очекува дека од разговорите на комисиите меѓу МПЦ и БПЦ логичко е наскоро да произлезе и договр за меѓусебно сослужување, коа практично ќе значи и признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА. Тој во интервју за бугарската агенција БГНЕС, […]

ОТЕЦ ПАРТЕНИЈ: СПЦ најсурово ја држи МПЦ-ОА во изолација

Уредник
1
-1
1.09K
Архимандритот Партениј во Божикно интревју за државната информациска агенција МИА, на 5 јануари 2018 лето Господово вели дека Српска Православна Црква најсурово ја држи МПЦ – ОА во изолација од Православниот свет, како ниту една друга црква во историјата. Отец Партениј потсетува дека СПЦ неосновано сака да се наметне како „Мајка Црква“ на МПЦ0-ОА, бидејќи […]

Митрополит Амфилохије: Ако министерот се плаши од Аллах, ќе имаме верско образование

Уредник
0
0
623
Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије, втор по ранг меѓу епископите во хиерархијата на Српската православна црква, истакна дека за мир на Земјата неопходна е добрата волја меѓу луѓето. „За да има мир, неопходна е добра волја меѓу луѓето, меѓу сите колку што не има. А сите луѓе на Земјата сме од еден корен, сите сме браќа, кога […]

О. Партениј: Томост за автокефалност го потпишува Вселенскиот Патријарх

Уредник
0
0
1.13K
Во интервјуто за дневниот весник „Нова Македонија“игуменот на бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“ говори за празнувањата на Божиќ, плановите за одбележување на 1.000-годишнината на Бигорскиот манастир, како и за односите со сестринските цркви -Бигорски одамна стана едно од омилените места за собирање на православните верници за време на големите празници, секако поради тоа што манастирот […]

Отец Јаков: бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви

Уредник
0
-1
2.33K
Отец Јаков, игумен на манастирот Св. Антониј Велики, Ново Село, струмичката епархија на МПЦ-ОА, во интервју за порталот „Покајание.мк“, зборува за чествувањето на Божиќ, огновите за Бадник и прашања поврзани со животот на црквата. Ви пренесуваме дел интервјуто, кое во целост можете да го прочитате ОВДЕ. „Покајание“: Во пресрет на големиот празник на Христовото раѓање, […]

Свештеници годинава нема да одат на бадникарските огнови

Уредник
0
0
886
Архиепископот г.г. Стефан, кој воедно е и митрополит на скопската епархија потпиша повелба со која им се забранува на свештениците од оваа епархија годинава на Бадник да писуствуваат и да ги благословуваат бадникарските огнови. Повелтата е обврзувачка и задолжителна. Таа е донесена во контекст на напуштање паганските елементи во празнувањата на Божик. Отец Бобан Митевски […]

ЃОРЃЕВСКИ: Сe ќе беше поинаку доколку БПЦ се одважеше и прифатеше воспоставување евхаристиско единство

Уредник
0
0
780
МИА: Што ќе значи одлуката на Светиот синод на Бугарската православна црква за идниот статус на Македонската православна црква-Охридска архиепископија? ЃОРЃЕВСКИ: Очигледно е дека Македонската православна црква – Охридска архиепископија очекуваше поинаков одговор на своето писмо, согласно двете главни барања кои недостасуваа во вчерашната одлука на САС на БПЦ: Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија да ја […]

Професор ЈАНАКИЕВ: БПЦ не може да биде „Мајка Црква“ се додека не почне да сослужува со МПЦ

Уредник
0
0
1.10K
Професорот Калин Јанакиев, професор по филозофија во Бугарија и автор на многу книги со богословска содржина, еден од одличните познавачи на меѓуцрковните прашања во православниот свет, смета дека Бугарската Православна Црква нема никаква пречка да почне да сослужува со МПЦ. Професорот Јанакиев во интервју за бугарските медиуми оценува дека БПЦ ако не воспостави сосолужување со МПЦ, […]

Богословот КИРОВ: Македонската црква функционира како и сите православни цркви

Уредник
0
0
335
БПЦ е добронамерен иницијатор и таа ќе направи се што е потребно понатаму во разговори со сите помесни православни цркви за да издејствува признавање на Македонската Православна Црква, вели во интервју за ТВ Европа, професорот по Богословија, Димитар Киров. Тој посочува дека МПЦ денес функционира како и сите останати помесни православни цркви и таа има […]

НИКОЛОВСКИ: Ако одлуката води кон признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА, тогаш сме на добар пат

Уредник
0
0
618
Главниот и одговорен уредник на „Религија.мк“ во изјава за бугарската Телевизија Европа, денешната одлука на Синодот на БПЦ ја оценува како храбар потег на бугарските владици да го прифатат предизвикот на МПЦ, но сепак до постигање на конечната цел, а тоа како што вели Николовски е единствено признавање на автокефалноста на МПЦ-ОА, а не дефинирање […]