Почетна Галерија

Галерија

Величенствена слава на манастирот во Рајчица

Уредник
0
0
767
Бигорската Обител ја прослави славата на Манастирот Свети Ѓеорги во Рајчица. Со свечената литургија чиноначалствуваше надлежниот митрополит г. Тимотеј. Погледнете ја фотогалеријата на Бигорскиот манастир

Велигден во светот низ 50 фотографии

Уредник
0
0
182
Над 2.5 милијарди Христијани низ светот денеска го слават Велигден, еден од најголемите и најзначајни христијански празници. Традициите и ритуалите се различни во повеќе земји. Низ 50 фотографии погледнете како светот го прослави Велигден.

Свештеникот Бобевски од Велес стана протојереј

Уредник
0
0
190
Митрополитот Агатангел го произведе во чин протојереј, свештеникот Борислав Бобевски од Велес. Чинот во сослужение на повеќе клирици на епархијата, бил извршен за време на Света Божествена Литургија во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во Велес.  

Митрополитот Методиј божиќна литургија отслужи во Црквата Раѓање на Пресвета Богородица

Уредник
0
0
327
Централната божикна литургија, Митрополитто Американско-Канадски, г. Методиј ја отслужи во црквата „Раѓање на Пресвета Богородица“ во Мичиген, САД. На Литургијата за Рождеството Христово присуствуваа голем број верници.

ГАЛЕРИЈА: 35 години архиерејска служба на МПЦ

Уредник
0
0
222
Владиката Петар викендов одбележа 35 години од неговата хиротонија како Архиереј на МПЦ. Јубилејот беше прославен со света архиерејска литургија во Битола. Во продолжение погледнете ја галеријата на Преспанско пелагониската епархија.

Прослава на свети Климент во Македонската Православна Богословија

Уредник
0
0
369
На 06.12.2016 година почна годинешното прославување на денот посветен на светиот Климент Охридски. Чествувањето почна со Вечерна богослужба во црквата посветена на Вознесението Христово во с. Драчево. На богослужението чиноначалствуваше Митрополитот Дебарско – кичевски г. Тимотеј, а во присуство на Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, Митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиско-новозеландски г. Петар, Митрополитот Повардарски […]