Почетна Галерија

Галерија

ГАЛЕРИЈА: Величествена прослава на патронот на Бигорски

Уредник
0
0
703
Архиепископот г.г. Стефан и митрополитите г. Иларион и г. Тимотеј, заедно со монасите од Бигорското братсво отслужија Света Литургија за Свети Јован Крстител. На патрониот празник на манастирот, присуствуваа голем број верници. Пред Литургијата, Бигорската Обител организираше и сеноќно бдение, на кое пееше познат грчки хор, кој во Македонија е со благослов на Атинскиот Архиепископ, […]

Архиепископот Стефан служеше за Свети Наум во Радишани

Уредник
0
-1
249
На 03 јули 2017 година, денот во кој Македонската Православна Црква го прославува поменот на свети Наум Охридски Охридски, Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан отслужи Божествена литургија во манастирот посветен на преподобниот Наум Охридски, во Радишани. /СПЕ

Бајрамска молитва за Рамазан во Скопје

Уредник
0
0
55
Во организација на Исламската заедница на Македонија (ИВЗ), во присуство на нејзиниот лидер, Реис-ул-улема Сулејман ефенди Реџепи кој ја предводеше молитвата на која беа присутни голем број муслимани, во Мустафа пашината џамија во Скопје се одржа централниот настан за Рамазан Бајрам, при што се читаа делови од светата книга за муслиманите, Куранот, се интерпретираа духовни песни […]

ГАЛЕРИЈА: Прогласувањето на Светиот Гаврил – Епископ Велички низ фотографии

Уредник
0
0
367
Во неделата на 28.мај  2017 година, во годината кога МПЦ – ОА слави 50 – годишен јубилеј од возобновувањето на Охридската Архиепископија во лицето на МПЦ – ОА, Архиереите на МПЦ го канонизраа Светиот Епископ Велички Гаврил Светогорец, во Соборниот храм „Св. Николај“ во Штип. Митрополитот Брегалнички г. Иларион и свештенослужители од МПЦ – ОА, […]

Првиот ифтар за муслиманите низ фотографии од Јапонија до САД

Уредник
0
0
52
Муслиманите во целиот свет го доечакаа првиот ифтар од почетокот на рамазанските пости. Агенцијата „Анадолија“ подготви фото репортажа, која низ фотографии ја пренесува атмосферата од првата ифтар вечера.

Иванов на литургија кај Рускиот Патријарх

Уредник
0
0
169
Претседателот Ѓорге Иванов со сопругата Маја Иванова вчера во Москва, присуствуваа на Божествената литургија во храмот „Христос Спасител“, со која чиночалствуваше Патријархот на Руската православна црква, Кирил.

Величенствена слава на манастирот во Рајчица

Уредник
0
0
774
Бигорската Обител ја прослави славата на Манастирот Свети Ѓеорги во Рајчица. Со свечената литургија чиноначалствуваше надлежниот митрополит г. Тимотеј. Погледнете ја фотогалеријата на Бигорскиот манастир

Велигден во светот низ 50 фотографии

Уредник
0
0
185
Над 2.5 милијарди Христијани низ светот денеска го слават Велигден, еден од најголемите и најзначајни христијански празници. Традициите и ритуалите се различни во повеќе земји. Низ 50 фотографии погледнете како светот го прослави Велигден.