Почетна Анализа

Анализа

(ВИДЕО) Мојаноски и Ѓоргевски: Преспанскиот договор создаде механизми за решавање на црковното прашање

Уредник
0
0
205
Вартолемеј упати покана до МПЦ и СПЦ за решавање на афтокефалноста на МПЦ-ОА. Гости во Утрински брифинг беа професорот Мојаноски и новинарот Ѓорѓевски кои говореа за односите помеѓу СПЦ и МПЦ-ОА и евентуалното решение и признавање на афтокефалноста на МПЦ-ОА. – Отворањето на прашањето ќе добие на динамика. Има една долга традиција на христијанство на овие простори. […]

На пат до Цариград – обид за решавање на уште еден спор

Уредник
38
0
513
Средбата на Оливер Спасовски и Зоран Заев со Вселенскиот патријарх предизвика внимание во медиумите во Србија, пишува Дојче веле. Голем интерес во јавноста предизвика вчерашната средба на премиерот Спасовски и лидерот на СДСМ со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето на Цариградската Патријаршија во Истанбул. Како што беше соопштено, средбата се остварила на покана на […]

Василица и Стара нова година доказ за духовната традиција во Македонија

Уредник
0
0
75
Во календарот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија на 14 јануари, и секогаш на ист датум, со црвени букви се обележани три празници, различни еден од друг. Тоа се Обрежание Христово, Свети Василиј Велики и Стара нова година. Кај верниците најмногу се познати Василица, која се слави во чест на свети Василиј, како следбеник на Исусовата […]

Едноставни размислувања – одговори од еден светогорец за украинското прашање

Уредник
0
0
307
Како светогорски монах, чиешто послушание долги години е во гостоприемната на Манастирот Пантократор, многу често доаѓам во контакт со руски и украински поклоници. Темата која последнава година особено ги засега нив, е Украинското прашање. Прашањата кои ги формулираат сите се постојано истите и воглавном произлегуваат од лажните известувања и дезинформации на различните интернет страници или […]

Возвишено е местото и улогата на Марија во Новиот Завет, но и во Куранот

Уредник
0
0
165
Едно од прашањата кое се поставува за време на Божиќ е секако и прашањето: Колку години имала Марија, мајката на Исус Христос кога го родила Израелскиот Месија? За животот, ликот и делото на Марија, мајката на Исус Христос, или позната како Дева Марија во христијанството, а и во исламот има доста што библиско-курански така и […]

Москва и Цариград се обединети во еднo – Црна Гора

Уредник
3
0
356
Кога во јануари 2019 Вселенскиот Патријарх (ВП) им додели автокефалија на Украинците беше јасно дека ова ќе доведе до домино ефект низ останатите региони во светот каде се појавуваат слични црковни поделби но и аспирации за црковна независност. Ова посебно важи за балканскиот регион каде политичките елити во Црна Гора и Македонија водени по примерот […]

Т.н. „бадниково“ гранче не е христијански обичај

Уредник
0
0
313
Во народната традиција, празнувањето на христијанските празници е секогаш проследено со разни обичаи и обреди, нешто што е сосема вообичаено и природно. Сите тие второстепени нешта донекаде придонесуваат на празниците да им се даде поголемо значење и да се привлече човечкото внимание. Меѓутоа, важно е да се напомене дека Христијаните во никој случај не треба […]

Раѓањето на Исус нова надеж за човештвото

Уредник
0
0
153
Бадник и Божиќ и оваа година, на 6 и на 7 јануари, ќе ги соберат православните верници прво на домашни трпези, а потоа и во црквите, во исчекување на радосната вест за раѓањето на Христос. Македонската православна црква-Охридска архиепископија, заедно со најголемиот број православни верници во светот, го одбележува Христовото раѓање според јулијанскиот календар. Централната […]

Оние кои кај Понтиј Пилат го избраа Бараба, денес го бранат Христијанството од Апостолите

Уредник
0
0
749
Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ, не штедел зборови кога го „везел“ последното интервју за „Српски печат“. Ред по ред, збор по збор, скроил романтичарско четиво за гоење на националистичкото его на великосрпската идеологија, со која веројатно навечер заспива, а наутро се буди. Тоа што треба да биде некакво Божикно интервју,  а во кое најмалку има христијанска […]

Поактивна МПЦ и похрабра Вселенска патријаршија

Уредник
2
0
248
Македонската православна црква-Охридска архиепископија очекува 2020 година да биде година во која прашањето за нејзината автокефалност треба конечно да влезе во процедура на Вселенската патријаршија, по што ќе биде појасно како ќе се одвива процесот за признавање на Македонската црква. Годината што изминува, генерално, се оценува како уште една статус кво состојба, кога станува збор […]