Почетна Анализа

Анализа

Македонската автокефалност на врвот на агендата на православната дипломатија

Уредник
1
0
419
Додека Македонската православна црква-Охридска архиепископија ја чека официјалната покана од Вселенската патријаршија за средба со Српската православна црква во Истанбул, продолжува дипломатската битка меѓу двете најмоќни цркви во православието, како Вселенската патријаршија и Руската православна црква. Овој пат процесот на борбата за превласт се одвива преку Ерусалимската патријаршија, која изминативе месеци се обидува да организира […]

Ексклузивно: Разговорите при средбата на Ерусалимјаните со Вселенскиот патријарх

Уредник
0
0
542
Попладнево во Константинопол Вселенскиот патријарх им го запали алармот на претставниците од Ерусалимската патријаршија, во текот на средбата која се оствари по повод претстојниот собор во Аман, Јордан. Се чини дека Вселенскиот патријарх им рекол на испратените од Ерусалимскиот патријарх дека овој разговор требаше да се оствари однапред, а не отпосле, напомнувајќи им дека со […]

Руското разузнавање дејствува преку српскиот митрополит во Црна Гора Амфилохиј

Уредник
1
0
455
Српската Црква активно учествува во дестабилизирањето на Балканот, ползувајќи ги наративите на Кремљ за граѓанска војна. Порано или подоцна руското разузнавање требаше да го извади во активна фаза својот главен актив на Балканот – религијата. И врз основа на тоа како црногорската законодавна иницијатива „За слободата на вероисповеданието и убедувањата и за правниот статус на […]

Еден по еден поглаварите на православните цркви откажуваат учество на средбата во Јордан, свикана од Ерусалимскиот патријарх

Уредник
0
0
540
Еден по друг се редат поглаварите на православните цркви кои го откажуваат учеството на „братското собрание на љубовта“ во Јордан, што го свика Ерусалимскиот Патријарх Теофил, како обид да предизвика Собор на кој ќе се решава за одлуката на Вселенската патријаршија да ја признае автокефалноста на Украинската црква. Откако Вселенскиот патријарх, кој со писмо го […]

Руската црква удира под појас

Уредник
2
0
787
Руската православна црква, преку своите медиумски структури, најверојатно гневна на одлуката Вселенската патријаршија да го решава македонското црковно прашање почна да користи крајно навредлив и понижувачки речник за МПЦ-ОА и за нејзините архиереи, особено за поглаварот г.г. Стефан. Во текст објавен на „православие.ру“, интернет портал основан од Московската патријаршија, под наслов „Патријарх Вартоломеј дај ни […]

И МПЦ-ОА има света мисија за решавање на иднината на својата нација

Уредник
1
0
500
Познавачите на состојбите во православниот свет велат дека токму на крупното прашање за меѓународното признавање на самостојноста или т.н. автокефалност на Mакедонската православна црква треба да има поддршка не само од црковната туку и од државната власт, која ја обликува општествената реалност во нашата држава. Во истиот контекст, познавачите со кои се консултиравме тврдат дека […]

Преку помирување до автокефалност на МПЦ-ОА

Уредник
5
0
394
Српската православна црква (СПЦ) сѐ уште официјално молчи по најавата на вселенскиот патријарх Вартоломеј дека има намера да биде посредник за решавање на спорот со Македонската православна црква-Охридска архиепископија, но српската стручна јавност е скептична дека крајниот исход би бил издавање томос за автокефалност на нашата црква. Во недостиг од официјални изјави на српските владици, […]

(ВИДЕО) Мојаноски и Ѓоргевски: Преспанскиот договор создаде механизми за решавање на црковното прашање

Уредник
0
0
202
Вартолемеј упати покана до МПЦ и СПЦ за решавање на афтокефалноста на МПЦ-ОА. Гости во Утрински брифинг беа професорот Мојаноски и новинарот Ѓорѓевски кои говореа за односите помеѓу СПЦ и МПЦ-ОА и евентуалното решение и признавање на афтокефалноста на МПЦ-ОА. – Отворањето на прашањето ќе добие на динамика. Има една долга традиција на христијанство на овие простори. […]

На пат до Цариград – обид за решавање на уште еден спор

Уредник
38
0
512
Средбата на Оливер Спасовски и Зоран Заев со Вселенскиот патријарх предизвика внимание во медиумите во Србија, пишува Дојче веле. Голем интерес во јавноста предизвика вчерашната средба на премиерот Спасовски и лидерот на СДСМ со Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во седиштето на Цариградската Патријаршија во Истанбул. Како што беше соопштено, средбата се остварила на покана на […]

Василица и Стара нова година доказ за духовната традиција во Македонија

Уредник
0
0
71
Во календарот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија на 14 јануари, и секогаш на ист датум, со црвени букви се обележани три празници, различни еден од друг. Тоа се Обрежание Христово, Свети Василиј Велики и Стара нова година. Кај верниците најмногу се познати Василица, која се слави во чест на свети Василиј, како следбеник на Исусовата […]