Почетна Анализа

Анализа

Во ставот на Цариградската патријаршија треба да се чита желбата да се тргне шизмата и тоа е најважно

Уредник
0
0
460
Прво да се отстрани расколот од МПЦ и да ја тргне шизмата, со што македонските владици ќе можат да сослужуваат со владиците на Вселенската патријаршија, а потоа ќе се оди кон процес на потпишување Томос за автокефална црква. Ова го изјавија од Вселенската патриаршија на прашање на грчкиот „Етникос кирикас”, пренесе порталот религија мк. Од […]

Ѓорѓевски: Се наѕира признавање на автокефалноста на МЦО ОА

Уредник
0
-1
267
Вселенската патријаршија не отстапува од решавање на црковното прашање во Северна Македонија и нема намера да отстапи од процесот за решавање на истото, наведува грчки „Етникос кирикас“. Вселенската патријаршија и покрај сите притисоци и закани од руската црква и нејзините поддржувачи во Грција и во Србија е подготвена да го реши деценискиот спор во Македонија, […]

ЕКСКЛУЗИВНО: Вселенската Патријаршија ќе ја повика МПЦ во канонско едниство

Уредник
2
-5
1.64K
Вселенската патријаршија ќе ја тргне шизмата од МПЦ, како прв чекор кон конечното решение за деценискиот црковен спор, пишува „Религија.мк“ Вселенската патријаршија нема намера да отстапи од процесот на решавање на црковното прашање во Македонија, туку напротив и покрај сите притисоци и закани од Руската црква и нејзините поддржувачи во Грција и во Србија е […]

Северниот сосед си ја ишка мувата од капата

Уредник
1
0
422
Писмото на претседателот Пендаровски до Вартоломеј предизвика и политички и верски бранувања во Србија Писмото на претседателот Стево Пендаровски испратено до Вселенската патријаршија предизвика големо внимание во домашната, но и во јавноста во Србија. И додека овде тоа се толкува како мешање на државата во црковните работи, во Србија се доживува како нов удар на […]

Теолошки коментар – зошто Вселенската патријаршија е вистинската адреса за автокефалноста на МПЦ

Уредник
2
0
227
Интернет порталот за црковни анализи, „доксологијаинфоњуз„ објави свој коментар за писмото што Преседателот Стево Пендаровски го испрати до Вселенскиот патријарх Вартоломеј, во кое побара тој да го искористи своето апелациско право за решавање на црковниот спор во Македонија. Во продолжение целосниот коментар на „доксологијаинфоњуз„. Согласно 4. и 17. канон од IV Вселенски собор, Вселенскиот Патријарх го има […]

Пресинг на државниот врв за признавање на автокефалноста на Македонската православна црква

Уредник
0
0
186
Писмата на претседателот Пендаровски и на премиерот Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј со заеднички именител Има ли координација меѓу клучните и највисоки институции на нашата држава во делот од обраќањата на претседателот Стево Пендаровски и на премиерот Зоран Заев до вселенскиот патријарх Вартоломеј или е само коинциденција со временска разлика од три дена? Имено, откако […]

Канонското право на Вартоломеј за апелација е формула за решавање на нашето црковно прашање

Уредник
0
0
286
Што всушност значи писмото на претседателот Пендаровски до вселенскиот патријарх во процесот за решавање на црковниот спор Писмото на претседателот Стево Пендаровски, со кое бара вселенскиот патријарх Вартоломеј да го реши црковниот спор во Македонија, открива и некои досега нови елементи на патот по кој тој процес треба да се одвива. Пендаровски во писмото го […]

Ќе доведе ли тактиката на стрпливост до реализација на стратегиските цели

Уредник
1
-2
232
Покрај корона-кризата, која ја ограничи можноста за директна комуникација, дали најновите состојби со кои се соочува Вселенската патријаршија во Турција земајќи го предвид фактот што неодамна црквата „Света Софија“ во Истанбул беше пренаменета во џамија (и индиректната поддршка што црковна Москва ѝ ја дава на официјална Анкара), може да биде нова причина за одолжување на […]

По повеќе од 20 години МПЦ повторно ќе вари свето миро

Уредник
0
-1
988
Коронавирусот бил причина за одложување на еден од најзначајните настани во животот на црквата, кој се случува многу ретко, и тоа секогаш само на Величетврток пред Велигден. Македонската православна црква-Охридска архиепископија на 6 февруари годинава донела одлука за варење свето миро, чин што требало да се случи за Велигден оваа година, но поради состојбата со […]

Домашните слави во услови на пандемија, како да се зачува традицијата, а да се остане заштитен – совети на владиката Пимен

Уредник
0
0
633
Успение на пресвета Богородица. Најсветиот летен христијански празник. Според вековната традиција се слави христовата мајка, со молитиви за здравје и благодет. Според христијанскиот календар, Голема Богородица е празник со кој почнува периодот на домашните слави. До крајот на годината верниците ќе ги воздигнуваат своите светители, а традицијата налага тоа да се случува преку групни собирања. […]