Почетна Вести Ислам Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација
Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

36
0

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава за „Макфакс“ вели дека нема да прави тензии и дека нема со насилство да ја преземе функцијата во ИВЗ, туку тоа ќе прави по институционален пат.

Според Бузаку, моментно објектот на ИВЗ е под окупација и рече дека денеска првин ќе побара асистенција од полицијата за да влезе на своето работно место, а истовремено ќе упати барање до Финансиската полиција да изврши проверка во работењето на ИВЗ и да ја утврди фактичката состојба.

Бузаку вели дека има решение од судот и дека е правосилно и објавено во „Службен весник“ со што, како што рече, Реџепи практично нема право на жалба.

Бузаку за „Макфакс“ додава дека ништо не се решава со тензии и дека тој не е тука за да навредува некого, туку да шири љубов и да ги сплотува луѓето и да ја извршува мисијата на ИВЗ.

Тој вели дека во ИВЗ не смее да се меша политиката затоа што ИВЗ не е политичка партија, туку верска заедница.

/макфакс

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *