Почетна Вести Свет Бугарскиот патријарх не отпатува за Москва
Бугарскиот патријарх не отпатува за Москва

Бугарскиот патријарх не отпатува за Москва

375
0

Бугарскиот патријарх Неофит не отпатува во Москва, иако БПЦ испрати своја делегација на Серускиот православен собор. Делегацијата на БПЦ ја предводи Ловченскиот митрополит Гаврил, а во нејзе се и дел од членовите на комисијата што БПЦ ја оформи за разговори со МПЦ и со останатите православни цркви за статусот на МПЦ-ОА.

Во Москва денеска е и српскиот патријарх Иринеј, а него го придружува Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ.

Според протоколот предвидени се средби на бугарската и на српската делегација со рускиот патријарх Кирил. Засега нема информација дали е можна и трилатерална средба меѓу РПЦ, БПЦ и СПЦ.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *