Почетна Вести Регион Бугарскиот патријарх излезе од болница
Бугарскиот патријарх излезе од болница

Бугарскиот патријарх излезе од болница

215
1

Бугарскиот патријарх Неофит е пуштен од болничко лекување и е во неговиот дом во Софиската митрополија, соопшити Синодот на БПЦ.

-Светиот патријарх е во добра здравствена состојба и се заблагодарува за вниманието, грижата и молитвите. Со татковска убов, поглаварот на нашата света Бугарска православна црква се моли за сите свои деца во Татковината и во странство, посакувајќи им добро здравје, долговечност и бериќет на нашиот сакан народ, пишува во соопштението на САС на БПЦ.

Бугарскиот патријарх беше хоспитализиран пред десет дена, со контрадикторни информации во јавноста за неговото здравје.

Коментар(1)

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *