Почетна Вести Бугарски Епископ молитвено учествувал на литургија предводена од Архиепископот Стефан
stefan i neofit

Бугарски Епископ молитвено учествувал на литургија предводена од Архиепископот Стефан

1.57K
0

Бугарскиот викарен епископ, Тивериополски г. Тихон, вчера присуствувал на литургијата што за денот на сесловенските просветители, „Светите Кирил и Методиј“ во Соборниот храм во Скопје ја служел Архиепископот г.г. Стефан.

mpc bpcБугарскиот гостин, кој е во делегацијата со претставници на Бугарската академија на науките, како дел од заедничкото чествување на Светите Кирил и Методиј на ниво на академии на науки, земал и молитвено учество во вчерашната богослужба.

mpc bpc 6Тој заедно со Архиепископот г.г. Стефан ги благословил верниците во Соборниот Храм „Свети Климент Охридски“.

На идентичен начин, тоа го направи и Архиепископот г.г. Стефан пред две години во Софија во храмот „Св. Александар Невски“ заедно со Патријархот на Бугарската Православна црква, г. Неофит, кога беше воспоставена праксата за заедничко одбележување на овој прзник.

stefan i neofitИнаку, веста за молитветното учество на бугарскиот епископ, Скопската епархија ја објави ден по настанот. Претходно за овој настан медиумите воопшто не беа информирани.

ГАЛЕРИЈА:

/РЕЛИГИЈА.МК / ФОТО: С.Е.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *