Почетна Вести Регион Бугарската црква во сабота ќе го интронизира новиот митрополит во Видин
Бугарската црква во сабота ќе го интронизира новиот митрополит во Видин

Бугарската црква во сабота ќе го интронизира новиот митрополит во Видин

126
0

Оваа сабота Бугарската православна црква ќе го интронизира новиот видински митрополит Данаил, кој минатата недела беше избран од Синодот на БПЦ како наследник на починатиот митрополит Домитијан.

Според бугарската црковна традиција, новиот епископ се внесува во епархијата во саботата наспроти неделата, за да може следниот ден да ја отслужи и првата света литургија.

Митрополитот Даниел го презеде раководството на најсиромашната епархија на БПЦ во која во последните 20 години има најголем процент на иселување. Десетици илјади нејзини жители заминаа да бараат егзистенција и подобар живот во други големи градови во земјата, а и во државите на Европската Унија.

Сепак, новиот владика при изборот, рече дека проблемите во митрополијата не го исплашат и ќе се потпира на Божјата помош.

-Таквото министерство бара жртва и посветеност. Главна цел ќе биде единството во епархијата. Ќе се запознам со луѓето и ситуацијата на теренот пред да преземам некоја акција, изјави Даниел.

Митрополит Даниел беше избран за претстојател на Видински епархија на 4 февруари по канонските гласање, кое го спроведе Синодот.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *