Почетна Вести Бугарската црква бара мошти од Свети Кирил
Бугарската црква бара мошти од Свети Кирил

Бугарската црква бара мошти од Свети Кирил

745
0

Бугарската православна црква сака дел од моштите на Свети Кирил Филозоф. Бугарските медиуми објавуваат дека Патријархот Неофит, кој имал средба со ватиканскиот Кардинал, Пиетро Паролин побарал од него Ватикан да овозможи да бидат пренесени честици од моштите на сесловенскиот просветител во Бугарската црква. Сепак во медиумските написи нема детали, што и како на тоа барање одговорил кардиналот.

Моштите на Свети Климент се наоѓаат во црквата. „Сан Клементе“ во Рим.

Инаку на средбата во Патријаршијата во Софија, Паролин и Неофит разговарале за односите на двете цркви. Ватиканскиот кардинал го известил Бугарскиот Патријарх дека Католичката црква ќе има свој претставник на отворањето на Големиот и свет собор на Православната црква, закажан за јуни годинава на Крит.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *