Почетна Вести Европа Британски пратеник избоден во црква
Британски пратеник избоден во црква

Британски пратеник избоден во црква

53
0

Конзервативниот британски пратеник е избоден во црква во Велика Британија.

Скај јавува дека непознат маж влегол во неговата канцеларија и неколку пати го прободел. Полицијата е на местото на настанот, а околните улици се затворени.

Состојбата на пратеникот засега е непозната, како и тежината на повредите. Полицијата на Есекс кратко по инцидентот објавила дека е уапсен маж. Од полицијата велат дека ја прекинале потрагата.

Пратеникот Ејмс е нападнат денеска во методистичката црква во Белфарис.

Британските медиуми пишуваат дека Ејмс е нападнат во текот на состанокот со избирачите. Тие додаваат дека напаѓачот влегол во црквата во последниот час од состанокот и декан го избодел Ејмс повеќе пати.

Полицијата соопштила дека го пронашла ножот со кој бил прободен пратеникот.

Ејмс состанокот со избирачите го најавил на Твитер на 12 октомври.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *