Почетна Вести БОЖИНОВСКА: Како сограѓани на Мајка Тереза треба да бидеме победници на нашето време

БОЖИНОВСКА: Како сограѓани на Мајка Тереза треба да бидеме победници на нашето време

88
0

На секаде во Рим може да се забележи колкаво е значењето на скопјанката Мајка Тереза. Ова е историски чин, хероината утре ќе ја прогласиме за светица.

bozinovska 2Сметам дека Република Македонија присуствува на историски настан. Папата Франциск некако како да го одбира времето. Ние го славиме нејзиното дело. Македонија ќе биде престолнина на светица, вели Директорката на Комисијата за односи со верските заедници, Валентина Божиновска за ТВ Нова, која е дел од државно-цковната делегација во Ватикан.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *