Почетна Политичка теологија Борисов в понеделник во Македонија ќе се извини за депортацијата на Евреите во Треблинка?
Борисов в понеделник во Македонија ќе се извини за депортацијата на Евреите во Треблинка?

Борисов в понеделник во Македонија ќе се извини за депортацијата на Евреите во Треблинка?

187
0

Бугарскиот премиер Бојко Борисов в понеделник во Скопје ќе присуствува на 75 годишнината од депортацијата на македонските евреи во логорот на смртта Требликна, објавуваат бугарските медиуми.

Според информациите што ги има бугарскиот магазин „Клуб З“, Борисов ќе и се извини на еврејската заедница во Македонија во име на бугарската држава, што не успеале да ги спасат повеќе од 11.000 Евреи, депортирани во Треблика од Македонија за време на Втората Светска Војна.

Засега нема официјална потврда, ниту за посетата на Борисов на Македонија, ниту пак дали ќе следува извинување, кое за Еврејската заедница во Македонија би било оценето како  голем гест на бугарскиот премиер.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *