Почетна Вести Христијанство Боларис: Може да се најде решение и за црковното прашање
Боларис: Може да се најде решение и за црковното прашање

Боларис: Може да се најде решение и за црковното прашање

218
0

Со преговори и разговори во кои би учествувале и српската и вселенската патријаршија, може да се најде решение и за црквата на Скопје, вели заменикот министер за надворешни работи на Грција, Маркос Боларис во интервју за грчката телевизија ЕРТ, јави дописничката на МИА од Атина.

– Мислам дека и за црквата што постои во Скопје, која што беше под силната историска Охридска архиепископија, со разговори и преговори што ќе бидат на црковно ниво, а во кои во секој случај треба да учествуваат и српската и вселенската патријаршија, може да се најде решение, сигурен сум. Од моментот кога запре пропагандата, ненаучната и антигрчката, отворени се патиштата и за овој народ да се интегрира во Европската унија и да биде наш партнер и да влезе во НАТО, да биде наш сојузник и ние, на нашата северна граница да бидеме мирни, без да имаме интервенции и оспорувања од страна на Турција – вели Боларис.

Заменикот МНР на Грција, кој воедно го предводеше грчкиот тим во Комитетот за учебниците, во интервјуто вели дека проблемот во минатото за кое Грција била лута „беше провокацијата и оспорувањето на објективноста на историјата и ненаучната, неисториска и неакадемска пропаганда која беше главната причина за тензијата што постоеше меѓу двете земји и меѓу двата народа“.

– Од момент кога овој народ во Скопје отстапува од пропагандата што е на наша штета е апсолутно јасно дека се отвораат нови перспективи за да можеме да разговараме со нив, да соработуваме со нив на ниво на православни христијански народи – вели заменикот министер за надворешни работи на Грција, пренесе МИА.

Боларис во интервјуто за грчката државна телевизија го пренесе неговото размислување по последните случувања на релација Грција- Кипар- Турција и влијанието на Договорот од Преспа.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *