Почетна Вести Богојавление во Истанбул: Православните верници пливаа во заледениот Босфор
Богојавление во Истанбул: Православните верници пливаа во заледениот Босфор

Богојавление во Истанбул: Православните верници пливаа во заледениот Босфор

849
0

Вселенскиот Патријарх, Вартоломеј ги освети водите на босфорот, а храбрите православни верници во петокот во Истанбул пливаа за богојавленскиот крст.

vodici-bosforИ покрај минусните температури, православните верници скокнаа во Златниот рог во Босфор, во рамките на традиционалната прослава на Богојавление.

Погледнете го видеото:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *