Почетна Вести Свет Благодатниот оган слезе во Ерусалим
Благодатниот оган слезе во Ерусалим

Благодатниот оган слезе во Ерусалим

1.25K
2

И годинава, во услови на пандемија, кога Православната црква го слави Велигден, на Велика Сабота во црквата на Господовот Гроб слезе Благодатниот оган.

Црквата беше празна, само со свештеници и владици на Ерусалимската патријаршија.

Патријархот Теофил го пречека Огнот, а потоа го распредели на останатите во црквата.

 

Коментар(2)

 1. Дали МПЦ-ОА имаме претставник и дали ке допатува Благодатниот Одан во Р.М

 2. Горан , не е работата во претставник!
  Немит авион😂😂😂!
  Ние немаме линија Скопје -Тел Авив.
  А сега пак и авионите не возат.
  Тоа само од некои земји специјално линии за оваа пригода ќе бидат пуштени како Русија , Грција….
  А ние после од некој сосед ќе го земиме.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *