Почетна Вести Христијанство Благодатниот Оган на скопскиот аеродром ќе стаса околу 20 часот
Благодатниот Оган на скопскиот аеродром ќе стаса околу 20 часот

Благодатниот Оган на скопскиот аеродром ќе стаса околу 20 часот

223
0

МПЦ-ОА и официјално соопшти детали за утрешното пристигнување на Благодатниот оган од Ерусалим и во Македонија.

Како што беше најавено, годинава Благодатниот оган во Македонија ќе пристигне преку Бугарската Православна Црква.

На аеродромот во Софија ќе го пречека Бугарскиот Патријарх Неофит, а таму ќе биде и Владиката Иларион од Брегалничката епархија на МПЦ-ОА.

Благодатниот оган се очекува да пристигне на Меѓународниот аеродром „Скопје“ на 07.04.2018 година, во периодот меѓу 19.30 – 20.00 часот. Оттаму истиот ќе биде преземен од претставници и пренесен по епархиите и храмовите низ државата. Се покануваат заинтересираните медиуми да го проследат настанот. Добро Воскресение!, стои во соопштението на МПЦ-ОА.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *