Почетна Уредник

Уредник

Македонците во Мала Преспа го одбележаа патронот на црквата „Свети Архангел Михаил“ нивен заштитник

Уредник 0
0
110
Македонците во Пустец, Мала Преспа, Албанија го одблежаа патронот на црквата „Свети Архангел  Михаил“, нивен заштитник. Свечена литургија одржа свештеникот Алексо Темелко, а со Македонците, по традиција беше и Васил Стерјовски, претседател на единствената македонска партија, Македонска алијанса за европска интеграцја, МАЕИ. -Како  секогаш и овој пат бев со моите Македонци во одблежувањето на овој голем празник. […]

Сочувство од бугарскиот Патријарх Неофит за жртвите во автобуската несреќа

Уредник 0
0
77
Бугарскиот патријарх Неофит, во името на Бугарската Патријаршија изрази сочувство за трагичната смрт на 45 македонски државјани во автобуската несреќа во Бугарија. -Во раните утрински часови ја добивме веста за трагичниот инцидент со автобус на автопатот Струма, во кој патувале 53 лица државјани на Република Северна Македонија. Загинаа наши браќа и сестри, меѓу кои и […]

Сочувство од Архиепископот г.г. Стефан за трагедијата во Бугарија

Уредник 0
0
89
Архиепископот г.г Стефан во името на МПЦ-ОА, испрати сочуство за настраданите во трагедијата во Бугарија, во која загинаа во автобус 45 патници од Македонија. -Со жалење ја примивме веста за страотната сообраќајна несреќа што се случи на автопатот „Струма“ во Република Бугарија, каде што животот го загубија четириесет и шест патници, меѓу кои и деца. Сострадувајќи […]

Градоначалникот на Аеродром на средба со Архиепископот г.г Стефан

Уредник 1
0
195
Новиот градоначалник на општина Аеродром, Тимчо Муцунски денеска имал средба со Архиепископот г.г. Стефан и со секретарот на Скопската Епарихај, Ванчо Умлеснки. Како што на Фејсбук објави Муцунски, на средбата било разговарано за имотите и храмовите што Скопската епархија ги има на територија на Општина Аеродром. -Денеска имав средба со архиепископот Охридски и Македонски г.г. […]

Штом Мојсеј и Пророците не ги слушаат…

Уредник 0
0
283
„Еден човек беше богат и се облекуваше во порфир и свила, и секој ден живееше раскошно и се веселеше. Имаше, исто така, и еден сиромав, по име Лазар, кој струплив лежеше пред вратата негова.“ Гледаме дека богатиот нема име, а сиромавиот има – Лазар, односно гледаме дека првиот нема личносен однос со Бог, а вториот има. „Лазар сакаше […]

Вселенскиот патријарх во Атина на средба со грчкиот архиепископ

Уредник 1
0
144
Вселенскиот патријарх г. Вартоломеј денеска го посети архиепископот Атински и цела Грција г. Јероним. Патријархот престојува во официјална посета на Атина, по официјална покана од Грчката црква. Патријархот ја изрази својата радост што е во Атина и се заблагодари на Архиепископот и Светиот Синод за поканата. -Посакувам и молам Господ да бара од нас секогаш да […]

Скандалозна изјава на српски игумен – Ако не сакаш мажот да те изневерува, дотерај се малку сестро

Уредник 1
0
492
Не се непознати ситуациите во кои српски владици или свештеници ја брануваат јавноста со свои изјави. Нов таков случај е игуменот на манастирот Свети Петар и Павле кај Мионица, Арсениј Јовановиќ. Имено, пораката од игуменот Арсениј е следнава: „Супер сме, се дотеруваме додека се забавуваме, а после тоа – здраво. Веќе не обрнува внимание на […]

СПЦ со нови атаки кон МПЦ и со територијални претензии

Уредник 0
0
336
Колку интензивно работи Вселенската патријаршија на автокефалноста за МПЦ? Ќе има ли ново и повисоко скалило во дијалогот меѓу Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) и Вселенската патријаршија (ВП)? И дали заканите од Српската православна црква (СПЦ) може да го поколебаат вселенскиот патријарх Вартоломеј во намерата да се најде решение за автокефалноста на МПЦ-ОА? Овие дилеми […]

Српскиот адвокат Тома Фила ја фали МПЦ – Бигорски е велелепен манастир

Уредник 6
0
494
Познатиот српски адвокат, Тома Фила е воодушевен од развојот на Македонската православна црква. За разлика од одредени срспки владици, овој српски адвокат не штетдеше пофални зборови за МПЦ-ОА, особено за Бигорскиот Манастир, за кој вели дека е еден велепен манастир на чело со владиката Партениј. Оваа изјава Фила ја даде за утринската програма на Хепи […]

Буловиќ: Србија е од Кајмакчалан до Словенија

Уредник 0
-1
413
Нова провокација од Бачкиот епископ Иринеј Буловиќ. Србија е од Кајмакќалан до Соловенија, секаде каде живее српско население. Оваа изјава на Буловиќ, кој впрочем е и доховен отец на актуелниот српскиот патријарх Порфириј, доаѓа по Богослужбата во Собоната Црква во Нови Сад,. Погледнете ја изјавата.