Почетна Уредник

Уредник

Во џамиите во Македонија молитви за првиот намаз во Аја Софија

Уредник 0
0
129
Во централните џамии низ Македонија се одржаа молитви на благодарност по повод отворањето на „Аја Софија“ за намаз, јавува Агенција Анадолија (АА). Со писмата испратени од страна на Исламската верска заедница на Македонија и Советништвото за верски прашања при Амбасадата на Турција во Скопје до муфтиствата, за време на проповедта (хутбата) во централните џамии низ […]

За првпат по 86 години, од внатрешноста на Аја Софија се слушна намаз молитва

Уредник 0
0
169
За првпат по 86 години, од внатрешноста на Аја Софија се слушна намаз молитва. Поранешниот музеј ги отвори вратите за стотици верници, по пренамената во џамија во јули годинава. Покрај верниците, на молитвата присуствуваше и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Дел од верниците беа во „Аја Софија“, а илјадници други пред џамијата и настанот го […]

Да си биде епископ значи да се биде прв во служењето

Уредник 0
0
191
Ваше Блаженство, Ваши Превосходства, почитувани претставници на државната власт, Ваши Високопреосвештенства, Ваши Преосвештенства, Ваши Високопреподобија, Сепреподобни браќа монаси и себлагоговејни и чесни отци, Возљубени браќа, сестри и гости, Ви благодарам, Ваше Блаженство, за топлината со која архипастирски ми се обративте, како и за возвишените зборови што далеку ги надминуваат моите скромни сили и познавања. Честа […]

Бигорски го пречека Епископот Партениј: Добредојде дома, Владико свети!

Уредник 0
0
431
Бигорската Обител организираше пречек на Отец Партениј во манастирот Бигорски по неговата хиротонија за Епископ Антаниски во црквата Света Софија во Охрид во неделата на Петровден. -Силниот восклик: „Достоен“, што одекна во бигорскиот храм, му го даде на Старецот одговорот на нашите души, поставени пред новиот духовен предизвик што Бог го исправи на неговиот пат. […]

Продолжи ги богољубивите и родољубивите дела

Уредник 0
0
103
Преосветен владико, Денес, на празникот на светите првопрестолни апостоли Петар и Павле, со силата на Пресветиот и Животворен Дух, во заедничката молитва со присутниот народ Божји, и преку возложените раце на архијереите, ти постана епископ во Црквата Христова и приемник на апостолското служење. Епископите, во црковната традиција, се наречени приемници на апостолите и продолжители на нивното дело, со што се истакнуваат […]

Прва Литургија на Отец Партениј како Епископ

Уредник 0
0
274
Соборниот празник на светите славни и сефални Апостоли, кој Бигорската Обител секогаш го слави со посебно благолепие и почит, оваа година за прв пат го прослави со епископска благодат. -Имено, вчера нашиот Старец и Игумен, Епископот Партениј Антаниски, со благослов на нашиот надлежен владика, Митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј ја отслужи својата прва архијерејска Литургија во […]

Срце на срцето зборува

Уредник 0
-1
646
Достоен, Достоен, Достоен и сто пати, и илјадапати по толку и пак и пак по толку. Денес беше сецрковно торжество, радост за дојдените заради љубовта во Христа… Радост долгоочекувана, желба кој тивко тлееше во посакувањата на илјадници наши браќа и сестри христијани. Се се радуваше. Толку громогласно Достоин не сум чул, се прашувам дали ќе […]

Отецот Партениј продолжува да го јакне духот на МПЦ како епископ

Уредник 0
0
704
Со најдолг монашки стаж во поновата историја на Македонската православна црква-Охридска архиепископија, отецот Партениј во црквата „Света Софија“ во Охрид и официјално доби архијерејски чин и стана четиринаесеттиот владика во Синодот на нашата црква. Тој отсега ќе ја има улогата на викарен епископ на дебарско-кичевската епархија, со титула епископ антаниски (според македонскиот антички град Антанија, […]

УНЕСКО и ЕУ жалат поради одлуката на Турција за претворање на Аја Софија во џамија

Уредник 0
-1
135
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја прогласи истанбулска Аја Софија за отворена за муслимански верски служби, откако судот одлучи дека претворањето на некогашната византиска црква во музеј во 1934 година било незаконско. Одри Азолеј, директорката на УНЕСКО, организацијата на ОН за образование, наука и култура „многу жали поради одлуката на турските власти, донесена без претходен […]

Париз изрази жалење за одлуката на Турција за измена на статусот на „Света Софија“

Уредник 0
0
99
Франција жали поради одлуката на Турција за промена на статусот на некогашниот христијански храм „Аја Софија“ од музеј во џамија, изјави во петокот вечерта францускиот министер за надворешни работи Жан-Ив Ле Дриан. Државниот совет на Турција, навјисокиот управен суд во земјата, во петокот ја поништи одлуката на владата од 1934 година за претворање на „Аја […]