Почетна Уредник

Уредник

Рускиот патријарх Кирил го освети новиот воен храм, го нема мозаикот на Путин (ВИДЕО)

Уредник 0
0
588
Рускиот патријарх Кирил денеска ја  освети новата главна воена катедрала, изградена за одбележување на 75-годишнината од крајот на Втората светска војна во Европа. На церемонијата присуствуваа верски водачи, министерот за одбрана Сергеј Шогу, гости и стотици војници. Катедралата на руските вооружени сили е изградена во Патриотски парк во московското предградие Кубинка. Меѓутоа, во катедралата го […]

Србија очекува Путин да присуствува на осветувањето на „Свети Сава“

Уредник 0
0
700
Српските власти очекуваат рускиот претседател Владимир Путин да учествува на церемонијата на осветување во црквата „Свети Сава“ во Белград, соопшти прес-службата на српскиот претседател по телефонскиот разговор на двајцата лидери, пренесува ТАСС. – Претседателот Владимир Путин потврди дека повторно ќе ја посети Србија за да присуствува на државната церемонија на осветување на црквата „Свети Сава“ […]

За новиот поглавар на ИВЗ коронавирусот не е мртов

Уредник 0
0
99
За новиот реис на ИВЗ Ковид вирусот е жив и е опасен. За разлика од неговиот претходник Сулејман Реџепи кој го прогласи вирусот за умрен, новиот поглавар смета дека коронавирусот е присутен и брзо се шири. Шаќир Фетаху  порача дека како верска институција тие  не се компетентни да ја оценуваат болеста. Фетаху на првата средба […]

Владиката Петар: Само Вселенската патријаршија може да биде „Мајка Црква“ за автокефалноста на МПЦ-ОА

Уредник 3
0
590
Вселенската патријаршија е единствената црква која може да биде „Мајка Црква“ за автокефалноста на МПЦ-ОА. Токму Цариградската патријаршија е единствената црква, која во историјата давала автокефалност на другите црква, затоа и патот за признавањето на МПЦ-ОА, е токму Вселенската Патријаршија. Ова во гостување на Алфа Телевизија, го изјави Преспанско-пелагонискиот митрополит г. Петар. Вели дека засега […]

Задушница е да им се даде на сиромашните, не е гозба на гробишта, вели Владиката Петар

Уредник 0
0
547
Вирусот постои за Митрополитот Преспанско Пелагониски и не дај Боже можат да се заразат и црковните лица, но црквата кажува дека од причесната не може да се заразиме оти сите свештеници досега ќе се разболеа и умреа. Владиката препорачува секој заразен и кој што контактирал да биде во изолација или самоизолација. – Сите што се […]

Обвинителството отвори предмет против владиката Агатангел – повикувал на литургија за време на пандемија

Уредник 0
-4
728
Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и Повардарската епархија, со кое ги повикува верниците на масовно одење во храмовите за време на верскиот празник Духовденска задушница, в петок и во сабота, во тек на целиот ден, додека во сила е забраната за […]

Бујар Османи и ИВЗ се главни виновници за зголемување на инфицираните, обвини Мендух Тачи

Уредник 0
0
270
Мендух Тачи, првиот човек на Демократската партија на Албанците, го впери прстот кон вицепремиерот Бујар Османи и Исламската верска заедница како главни виновници за зголемувањето на бројот на инфицираните од корона вирусот. „Мислам дека неодговорноста на Бујар Османи и на поранешната и сегашната Исламска верска заедница, кои направија огромен притисок за да се отворат џамиите […]

Граѓаните револтирани за забраната – владиците на МПЦ обвинуваат за поделби помеѓу верските заедници

Уредник 0
0
326
Владата за едните е мајка за другите маќеа обвинува митрополитот преспанско пелагониски Петар. Ригорозните мерки кои повторно се воведоа за голем православен празник, владиката смета дека создаваат поделеност помеѓу верниците. Ја критикува Владата која за празникот на муслиманите дозволи посета на џамиите а за верските обреди на православните се закануваат со казни. Повардарскта епархија исто […]

Нова страница, нова надеж за ИВЗ, нов импулс за македонското општество

Уредник 0
-1
259
Ќе значи ли заминувањето на Сулејман Реџепи од позицијата поглавар на Исламската верска заедница вртење нова страница во функционирањето на оваа верска институција, која има огромно значење и влијание во македонското општество? Човекот што помина повеќе од 20 години на позицијата реис-ул-улема на ИВЗ, зад себе остава испишана историја, која може да се дефинира како […]

Поглаварот Реџепи се огласи во јавност и се повлече од Реис Ул Улема на ИВЗ

Уредник 0
0
450
Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи по три дена молк, се огласи во јавност со соопштение, во кое се повлекува од фукцијата и вели дека е подготвен да одговара пред Бога и пред законот, ако некој смета дека направил пропусти. Реџепи во писмото пишува дека врз него изминативе денови се водела жестока и навредлива кампања, на […]