Почетна Уредник

Уредник

Агатангел: Груевски со Договорот од Пржино е виновен за сите срамотии и страдања на македонскиот народ

Уредник 1
-1
872
Владиката Агатангел синоќа беше гостин во „Отворено“ на ТВ Алфа, каде се дебатираше за последните политички случувања во Македонија. Според него, избеганиот екс-премиер, Никола Груевски има вина во страдањата на македонскиот народ. „Мислам дека со Договорот од Пржино почнаа сите трауми, сите страдања, страмотилаци и понижувања на македонскиот народ. Тука најголема вина има екс-премиерот, Никола […]

Вселенската патријаршија чека амин од Ципрас и од Грчката црква

Уредник 1
0
286
Вселенскиот патријарх Вартоломеј деновиве се подготвува за посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас и на грчкиот архиепископ Јероним. Официјалните информации од Вселенската патријаршија велат дека на средбите се очекува да се разговара за прашања од заеднички интерес. Аналитичарите, пак, предвидуваат дека повеќе од веројатно е дека тие состаноци нема да поминат без разговор за неодамна […]

Архимандрит Партениј: Веруваме дека вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе исцели уште една голема рана во православниот свет

Уредник 1
-4
571
Најавата од Вселенскиот патријарх Вартоломеј дека ја презема одговорноста и за нашето црковно прашање, дава надеж дека ќе се исцели уште една голема рана во православниот свет, вели архимандритот Партениј, игумен на Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител”. За тоа до каде е процесот за добивање на автокефалност на МПЦ-ОА и кога тоа ќе се случи, отец Партениј во […]

Србија лани платила 222 милиони динари за здравствено и пензиско осигурување на свештениците

Уредник 0
0
102
Србија од државниот буџет минатата 2018 година потрошила околу 222 милиони динари, или околу 2 милиони евра за здравствено и пензиско осигурување на верските службеници. Овие пари биле уплатени на верските службеници од сите верски заедници, а во Србија има регистрирано 17 такви. Најголем дел од парите се уплатени за свештениците на Српската православна црква […]

Грузиски Митрополит ја призна автокефалноста на украинската црква

Уредник 0
0
120
Еден Митрополит на Грузската Православна Црква ја призна украинската автокефалност и отворено застана во нејзина поддршка. Митрополитот Јосиф, е првиот архиереј на оваа црква кој со официјално соопштение ја поздрави независноста на Православната црква во Украина, откако таа доби Томос за автокефалност од Вселенската патријаршија. -Ја поздравувам Православната црква во Украина со добивањето на Томос […]

Свети Василиј – духовен патоказ на традицијата во Македонија

Уредник 0
0
88
Во календарот на Македонската православна црква-ОА на 14 јануари (секогаш на ист датум) со црвени букви се обележани три празници, различни едни од други. Тоа се Обрежание Христово, Свети Василиј Велики и Стара нова година. Кај верниците најмногу се познати Василица, која се слави во чест на свети Василиј, како следбеник на Исусовата вера и […]

Како владиката Пимен ја испеја 1762 лето, песна за Патрикот?

Уредник 0
0
418
На Јутјуб е поставено видео, снимено во јули 2013 година, на кое група пријатели ја пејат познатата песна за укинувањето на Охридската Архиепископија – песна за Патрикот. Под видеото е напишано „Свирипиле во проширен состав во Лазарополе, јули 2013 год. Васе – тарабука Ице – глас, тамбура и кавал Зоки – глас, гитара Јовка – […]

Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе оди на средба со Ципрас и со грчкиот Архиепископ

Уредник 0
0
157
Синодот на Вселенската Патријаршија донел одлука Партијархот Вартоломеј да замине во Атина на средба со грчкиот премиер Алексис Ципрас и со грчкиот Архиепископ Јероним. Веста за патувањето на Вартоломеј во Атина ја објави Вселенската патријаршија, како дел од заклучоците на синодот. Сепак, освен дека Вартоломеј ќе патува во Атина, друга информација за деталите нема. Единствено […]

„Нешнал географик“: Дали нерелигиозните стануваат водечка религија во светот?

Уредник 0
0
53
Во САД нерелигиозните се речиси една четвртина од населението, а во изминатите 10 години, нивниот број го надмина број на католици, верници од протестантски цркви и сите останати нехристијански религии, објави „Нешнал географик“. Франција набрзо ќе стане мнозински секуларно општество, како и Холандија и Нов Зеланд, Обедиентото Кралство и Австралја исто така. Религијата забрзано станува […]

Во Струмица ќе бидат изложени моштите на Свети Василиј Велики

Уредник 0
0
204
Голем број православни верници имаат можност и годинава да се поклонат пред моштите на Свети Василиј велики во Струмица во Црквата „Свети Кирил и Методиј“ . И оваа година дел од моштите на овој Светител кои ги има МПЦ-ОА беа изложени во неделата за време на вечерната Богослужба, а ќе бидат изложени и денеска понеделник […]