Почетна Вера Архиепоскопот Стефан за Св.Трифун во Ѓорче Петров
S11
S10
S9
S8
S6
S5
S4
S3
S2
S1

Архиепоскопот Стефан за Св.Трифун во Ѓорче Петров

94
0

Архиепископот Охридски и Македонски, Стефан на денот кога Православната цркав го чествува, Св. Трифун, литургија служеше во црквата, „Св. апостоли Петар и Павле“ во населбата Ѓорче Петров.

По Светата Литургија беа доделени благодарници на заслужни граѓани за нивната помош при обѕидување на храмот и изградбата на камбанаријата.

Традиционално и оваа година во с. Кучково се закројуваше лозјето.

На свеченоста чиноначалствуваше Неговото блаженство Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан кој изврши мал водосвет и ја прочита молитвата на св. Трифун.

ГАЛЕРИЈА:

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *