Почетна Вести Христијанство Архиепископот Стефан од Белград – Стигна правда за Охрид и за градот словенски Ерусалим

Архиепископот Стефан од Белград – Стигна правда за Охрид и за градот словенски Ерусалим

1.02K
1

Поглаварот на МПЦ-ОА, г..г Стефан во проповедта по литургијата во Белград, каде му беше врачен Томос за автокефалност на МЦП-ОА, потецираше дека овој настан е правда за Охрид, градот на словенскиот ерусалим.

-Сега и Света Софија Охридска, врз кој се видливи сите наши лузни, ќе продолжи да биде храм на заедничкие евхаристички радости да се напластува единството со сите православни цркви, потенцираше г.г. Стефан.

Тој потенцираше дека процесот продолжува со посетата на Вселенската патријаршија, каде на Педесетница ќе има литургија со Вселенскиот патријарх, по што се надева дека и останатите православни цркви ќе ја прифатат автокефалноста на МПЦ-ОА.

Коментар(1)

  1. Бог да ви ја преумножува љубовта и радоста на сите!!!

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *