Почетна Вера МПЦ-ОА Археипископот ги седна Џафери и Заев, Иванов не дојде на Божикниот ручек
Археипископот ги седна Џафери и Заев, Иванов не дојде на Божикниот ручек

Археипископот ги седна Џафери и Заев, Иванов не дојде на Божикниот ручек

987
0

Претстедателот на Владата Зоран Заев и Пратеседателот на Собранието Талад Џафери присуствуваа на традиционалниот Божикен ручек, што во чест на својот именден го организира Архиепископот Охридски и Македонски, г.г Стефан

Иако поканет, Претседателот Ѓорге Иванов не дојде на ручекот во резиденцијата на Поглаварот на МПЦ-ОА.

Од кабинетот на Иванов, велат дека тој не присуствувал поради други неодложни обврски.

Покрај Архиепископот Стефан на Божикнипот ручк од страна на МПЦ-ОА беа и владиците Тимотеј и Климент.

Инаку ова е прв пат на овој традиционален ручек, оганизиран за државниот врв, да присуствува и претсавник од албанските политички партии. Ова е прв таков ручек на кој присуствува и Заев како премиер.

Нема детали за што разговарале владиците на МПЦ и преставниците на државата.

Синоќа пак во Соборниот Храм, Архиепископот Стефан организираше Божикен прием, на кој присуствуваа Премиерт Заев, министрите за внатрешни и за образование, лидерот на опзицијата Христијан Мицковски и претсавнци на политичката, општестветаната и бизнис заедницата.

 

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *