Почетна Вести Американците собраа над милион долари за обнова на џамијата уништена во пожар
Американците собраа над милион долари за обнова на џамијата уништена во пожар

Американците собраа над милион долари за обнова на џамијата уништена во пожар

77
0

За пет дена собрани се над милион долари за обнова на џамијата во американската држава Тексас, која целосно изгоре во пожар, пренесува Anadolu Agency (AA).

Џамијата, која е дел од исламскиот центар во Викторија и една од најважните места за молитва на муслиманите во Тексас, во саботата изгоре во пожар.

dzamija teksasВо градот во кој живеат околу 62.000 жители, во донирањето, покрај муслиманите, се придружија и припадници од други вероисповеди, но и атеисти, јавува весникот „Индепендент“.

Покрај тоа, на муслиманите им беше понудено молитвите да ги извршуваат во градската синагога и во неколкуте цркви, додека џамијата не биде подготвена за молитва.

Шефот на противпожарната бригада на Викторија, Џеф Кауан истакна дека во населбата каде што изби пожарот, како и во нејзината околина, не е најдено ништо сомнително, но во тек е истрагата за тоа дали се работи за злодело од омраза.

Раководителите на центарот преку социјалните мрежи споделија фотографија од уништената џамија, под којашто напишаа: „Повторно ќе ја изградиме со љубов“.

Џамиите и исламските центри во САД беа цел на вандали, на кои влијаеја и повремените исламофобни изјави од страна на претседателот на САД, Доналд Трамп, во текот на изборната кампања.

Сѐ уште не се познати причините за пожарот во џамијата во Тексас, а истрагата продолжува.

А.А.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *