Почетна Вести АЛФЕЕВ: Вонредна седница на Синодот на Руската црква
АЛФЕЕВ: Вонредна седница на Синодот на Руската црква

АЛФЕЕВ: Вонредна седница на Синодот на Руската црква

312
0

Ilarion Alfeev 1Руската Православна Црква ќе одржи итна Синодска седница, за да утврди како да се продолжи во ситуација во која голем број од помесните Православни Цркви го откажаа учеството на Сеправославниот Собор на Крит. Истовремено РПЦ ќе ја донесе и својата конечна одлука околу нејзиното учество на Соборот, изјавил за РИА Новости, претседателот на Одделот за надворешни црковни односи Митрополит Иларион Алфеев.

Руската православна црква ги повика православните цркви на итна предсоборска конференција поради вонредната ситуација, но Цариградската патријаршија тоа го одби со образложение дека “нема институционален начин и е невозможно да се промени почнатиот процес на Соборот.

-Мислам дека ќе треба да се одржи уште една седница на Светиот Синод, со цел да се одлучи што  во ваква ситуација, изјавил Митрополитот Иларион.

/РИА НОВОСТИ

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *