Почетна Интервју Агатангел: Груевски со Договорот од Пржино е виновен за сите срамотии и страдања на македонскиот народ

Агатангел: Груевски со Договорот од Пржино е виновен за сите срамотии и страдања на македонскиот народ

1.61K
1

Владиката Агатангел синоќа беше гостин во „Отворено“ на ТВ Алфа, каде се дебатираше за последните политички случувања во Македонија.

Според него, избеганиот екс-премиер, Никола Груевски има вина во страдањата на македонскиот народ.

„Мислам дека со Договорот од Пржино почнаа сите трауми, сите страдања, страмотилаци и понижувања на македонскиот народ. Тука најголема вина има екс-премиерот, Никола Груевски, затоа што според мене,тој не требаше да го потпише тој Пржински договор. Потоа дојде и Договорот со Бугарија“, истакна Агатангел.

Погледнете го целото интервју

Коментар(1)

  1. Расудување на Осудување!
    Договорот од Пржино бил само еден почеток на влијанието на Странските Служби врз државава,зар не разумјете се било планирано од почетокот (Шарена револуција).Груевски и Иванов ја Зацементираа за овија 10 години македоснката државност,и најважно од се на крајот сватија што е најдобриот избор за овие простори и словенските народи и почнаа потајно да се насочуваат кон Руската федерација и не е за чудо што денеска толку жестоко ги гонат!
    Секој македонец му е јасно барем малку ако го отвори умот…

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *