Почетна Вести Христијанство Адеми во Ватикан се сретна со монсињор Пол Ричард Галагер
Адеми во Ватикан се сретна со монсињор Пол Ричард Галагер

Адеми во Ватикан се сретна со монсињор Пол Ричард Галагер

167
0

Министерот задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми кој престојува во работна посета на Италија и Ватикан, денеска се сретна со секретарот за односи со државите при Света Столица, монсињор Пол Ричард Галагер, информираат од Кабинетот на министерот.

На средбата биле потврдени пријателските односи меѓу нашата држава и Света Столица, кои се базираат врз значајни историски врски, заеднички споделени духови и културни вредности и традиции, и била истакната проактивната улога на Република Северна Македонија во промовирање на меѓурелигискиот дијалог и почитување на верските слободи.

Адеми го информирал соговорникот за приоритетите и целите на Владата, перспективите на европските и евро-атланските интеграции, како и за развивањето на изразени пријателски врски со соседите.

Тој меѓудругото потенцирал дека претстојната посета на апостолското патување на Папата Франциск во државата на 7 мај 2019, е историска за нас и истата испраќа силна порака за мир, солидарност и дијалог меѓу луѓето и народите.

За време на средбата биле разгледани и можностите за интензивирање на секторската соработка меѓу двете земји, пред се во сферата на културата, заштита на културно-историското наследство, образование и здраство, се наведува во соопштението од Кабинетот на министерот.

/МИА

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *