Почетна Галерија 750 години од иконата на Свети Ѓорѓи
SONY DSC
SONY DSC
_MG_1475
_MG_1459
_MG_1394
_MG_1366
_MG_1329
_MG_1317
_MG_1288
_MG_1256

750 години од иконата на Свети Ѓорѓи

209
0

На 24.12.2017 година, во Неделата на светите Праотци, а по повод 750 години од сликањето на струшката икона на светиот великомаченик Ѓорѓи, во храмот „Св. вмч. Ѓорѓи“ во Струга, беше отслужена света архиерејска Литургија, на која чиноначалствуваше  Митрополитот Дебарско-кичевски и Администратор Австралиско-сиднејски г. Тимотеј, во сослужение на Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф, архимандритот Нектариј.

НАПИШИ КОМЕНТАР

Your email address will not be published. Required fields are marked *